Rejestracja  

Jest decyzja o modernizacji dworca w Raciborzu. Znalazł się w zatwierdzonym Programie Inwestycji Dworcowych

PKP opublikowało listę blisko 200 dworców kolejowych, które zostaną wyremontowane bądź wręcz zbudowane od podstaw do roku 2023. Jak podkreślają sami kolejarze, Program Inwestycji Dworcowych to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Na liście znajduje się Racibórz. W galerii omawiana w 2016 r. koncepcja przebudowy dworca.

PKP PLK rozpocznie wkrótce przebudowę stacji Racibórz. Wciąż jednak nie wiadomo było, czy kolej zdecyduje się na odnowienie raciborskiego dworca, zniszczonego od czasu powodzi w 1997 roku. Od kilku lat trwają uzgodnienia miasta z PKP. Jak dotąd kończyło się jednak tylko na obietnicach. - Teraz są konkretne decyzje - podkreśla Michał Woś, były raciborski radny a dziś wiceminister sprawiedliwości, nie kryjąc, że celem jego starań było ujęcie Raciborza na zatwierdzonej już przez zarząd PKP i ministra infrastruktury liście.

Jak informuje PKP, procesy inwestycyjne (na różnych etapach) prowadzone są w przypadku 164 obiektów ujętych w tym dokumencie. Spółka podkreśla, że najwyższy priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych rządowym Krajowym Programem Kolejowym. Przy takiej linii znajduj się właśnie Racibórz.

– Program Inwestycji Dworcowych jest, obok bezprecedensowego w historii Polski programu modernizacji linii kolejowych, największym programem służącym modernizacji polskiej kolei. Dworce kolejowe muszą być nowoczesne, oszczędne, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych – dzięki modernizacji i budowie prawie 200 dworców w PID uda nam się ten cel zrealizować – podkreśla minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl