Site Overlay

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary może być ciekawą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności jeśli planujemy hodować tam więcej zwierząt.Istotnym jest, by pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno dbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej należy ulokować w środku potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpieczna, jako,że będzie mieć kryjówkę, w której może udać się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/ internetowy sklep zoologiczny